A világörökség részét képező Fertő-táj egyik ismert szőlő és bortermelő helyszíne Balf. Gyógyvízét, mely nem csak fürdőzésre, de ivásra is alkalmas, már a rómaiak is ismerték. Az 1700-as években épült kastélyszálló körül kialakult park ma is kellemes sétára csábít.
Fertőboz a Fertő déli partját övező dombsor és a fertői nádas között helyezkedik el. A Fertő-Hanság Nemzeti Park része, gazdag növény és állatvilág jellemzi. Nevét a bodzából eredeztetik, amit virágzásakor (májusban) bodzafesztivállal ünnepelnek. A bozi magaslaton egy klasszicista stílusú kilátó áll, ahonnan ma is megcsodálhatjuk a Fertő tó panorámáját.
1969-1972 között épült meg a Fertőbozt Nagycenkkel összekötő múzeumvasút, mely tavasztól őszig ma is a gyerekek kedvelt hétvégi programja közé tartozik.
A Fertő-táj világörökség legismertebb és leglátogatottabb települése Fertőd. Népszerűségét elsősorban a „magyar Versailles-nak”, azaz az Esterházy-kastélynak és épületegyüttesének köszönheti. Győr és Sopron között fekszik a település. Műemlékein, egyéb nevezetességein kívül a térség kulturális központja. A település középpontjában a patkó alakú, lenyűgözően szép barokk stílusú kastély található, amely a város idegenforgalmának fő forrása, meghatározó jelentőségű látnivalója. J. Haydn (1732-1809) a zenetörténet utolsó udvari zeneszerzője közel két évtizedet (1769-1790) töltött a „pompakedvelő”, művészeteket is támogató Esterházy Miklós szolgálatában az eszterházi Muzsikaház lakójaként, ahol emlékét múzeum őrzi. |
A településen két római katolikus templom, a neogót stílusú Szent András és a Szent Kereszt Felmagasztalása található, melyet a Magyar Örökség Díjjal kitüntetett †Udvardi Erzsébet oltár, és stációképei díszítenek.
Nyaranta világhírű szólisták és zenekarok adnak koncerteket a kastélyban, illetve a felújított Marionett-színházban.
Ausztriával a Fertőd-Pamhagen határátkelő és kerékpárút köti össze. Tavasztól őszig a közelben lévő Fertő-Hanság Nemzeti Park központja állandó kiállítások mellett időszaki- és vándorkiállításokkal várja a látogatókat.
Fertőhomok lakói ma már nem csupán a zöldségtermelésből élnek. Jelentős az idegenforgalma, amit a szomszédos Hegykő fürdőjének köszönhet. A falucska horvát lakói tamburazenekarral és néptánc együttessel ápolják hagyományaikat.
Fertőhomok látnivalói:
Fertőrákos a Fertő-táj jelentős települése: szinte minden épülete műemlék. Egyedülálló természeti adottságai, gazdag történelmi múltja elismeréseként nyilvánították 2001-ben a világörökség részévé. Európai színvonalú létesítmény a felújított Fertőrákosi kőfejtő és barlangszínház, melynek az eddigi elzárt részei is látogathatóak. A 2013-ban kezdődő beruházással lehetővé vált a kőfejtő természetes környezetének bővebb megismerése. Így már nem csak a felszínen, de a barlangbelsőben kialakított tematikus parkban is szemlélődhetünk, utunkon ismeretterjesztő táblák segítik a tájékozódást. A kőfejtő belső területe (barlang) egy többfunkciós, az ember és a természet formálta barlangszerű tér, amely egy nem szokványos kiállító- és játszóhelyet rejt. |
A kiállítás két nagyobb egységből áll: őslénytani bemutató, amely a területen fejtett lajtamészkő keletkezésének körülményeivel foglalkozik, a másik pedig a lajtamészkő hasznosításával foglalkozó egység. A Mörbischbe (Fertőmeggyes) vezető kerékpárútról nem csak a Fertő tó panorámáját csodálhatjuk meg, de az Állatsimogatónál is érdemes eltölteni egy kis időt, ahol védett őshonos magyar állatok, a ló, a szamár, a kecske, a mangalica, a szürke marha, a bivaly és a rackajuh várják az idelátogatókat. A határ közelében tavasztól őszig látogatható a rómaiak Napisteneként tisztelt Mithras szentélye.
A falu másik végén vezet az út a Fertő tóhoz, ahol az idegenforgalmi szezonban a víz szerelmesei válogathatnak a vízi sport különféle lehetőségei között. Májustól októberig rendszeres hajójárat közlekedik Ausztriába.
Hegykő a Fertő part turisztikai központja. Színvonalas szolgáltatásokkal és visszatérő nagy sikerű programokkal várja vendégeit. Gyógyvizű termálfürdője egész évben felüdülést nyújt. 1971-ben a településen termálfürdőt építettek ki: 1434 m mélységből percenként 400 liter 55°C-os víz tör fel. Ez elsősorban mozgásszervi megbetegedések gyógyítására alkalmas, de a forrás gyomorbántalmak elleni ivókúrára is megfelel. A jó klíma, a tiszta levegő és a 6 ha területű horgásztó sok turistát vonz. A termálfürdőnek köszönhetően Hegykő üdülőfaluvá vált.
Fertőszéplak, a Fertőpart kincses doboza! A Fertő-táj világörökség és a Fertő-Hanság Nemzeti Park egyik legszebb települése a tavat körülölelő kerékpárút mellett, ahol történelmi családok, elsősorban a Széchényi, Esterházy család hagyta kézjegyét.
Történelmi épületek, Széchényi kastély - ahol Széchényi Ferenc született, a Mindenszentek templom és a Kálvária, Szent Szív szoborcsoport, skanzen, nyugodt környezet és családias szálláshelyek várják a látogatókat.
A Fertő-tó környékének legszebb települése, a történelmi Magyarország legkisebb szabad királyi városa. A pár utcából álló történelmi városközpont tele van hangulatos étteremmel, helyi bort mérő borozóval.tt élő gólyák kelepélésétől mindig hangos, bájos hangulatú Ruszt, a szőlő és a bor városa. A bor mellett a másik szembetűnő dolog a szinte minden kéményen kialakított otthonos gólyafészek, nem véletlenül hívják Rusztot a gólyák városának. Tavasztól őszig hangos a város a gólyák kelepelésétől, néhány madár olyan jól érzi magát itt, hogy el sem repül ősszel.
A Világörökség részét képező szentmargitbányai kőfejtő Európa legrégebbi és egyik legnagyobb kőbányája, a határ túloldalán lévő magyarországi fertőrákosi kőfejtő ikertestvére. A különleges látványvilágú helyszín Európa legnagyobb szabadtéri színpadának ad otthont, a nyári szezonban hetente többször rendeznek itt operaelőadásokat a nagyszabású díszletek közt. A kőbányát már a rómaiak is használták, innen a hivatalos neve a „Római-kori kőfejtő” (Römersteinbruch). Az itt kitermelt mészkőből épült fel többek közt a bécsi Stephansdom, a Hofburg, a Schönbrunni palota is.
Ausztria legnagyobb szabadidőparkja 145.000 négyzetméteren terül el a Fertő tó nyugati partjától pár kilométerre. Gyerekekkel utazóknak a Fertő tavi kirándulás fénypontja, kihagyhatatlan egész napos program.
Miután a budapesti Vidámpark is bezárt, a legközelebbi klasszikus vidámpark élményig a Fertő tó osztrák részéig kell utaznunk, a Rust és St. Margarethen között található mesevidámparkig. Az eleinte meseparknak készült intézmény mára már egy közép-európai kis Disneylandé nőtte ki magát. Minden korú gyereknek kínál szórakozást, a babától a tinédzserig mindenki talál magának megfelelő élményt.
MÖRBISCH szomszédos Fertőrákossal, a burgenlandi tartományi fővárostól, Eisenstadttól (Kismarton) 20 km-re keletre a Fertő tó partján fekszik, UNESCO világörökségi területen.
A néhány ezres lakosú, rendezett burgenlandi falut ma leginkább világhíres, Európa legnagyobb szabadtéri víziszínpadáról és rangos operettelőadásairól ismerjük, de kiváló a bora, jó strandja és hangulatos utcácskái vannak.
És egy fontos hajókikötője, ahonnan a Fertő másik partjára, Illmitzre indulnak menetrendszerű hajójáratok, pontosabban kerékpárszállító kompok.
A Fertő-táj turisztikai vonzerejét növelni kívánják a jövőben, több millió forint európai uniós támogatást szánnak a fejlesztésekre. A „Fertő-táj ékkövei” elnevezésű projekttől azt várják, hogy néhány éven belül több mint kilencezerrel nőjön a látogatók száma. A beruházás részeként a fertőszéplaki Széchenyi-kastélyban világörökségi központot hoznak létre. Kétszáz négyzetméteren egy olyan kiállítást terveznek, amely tíz állomáson keresztül mutatja be, hogy mitől egyedi a Fertő-táj. Szerepelnek majd benne a fertőrákosi és a fertőhomoki nemzetiségi kultúra ma is élő hagyományai, a mekszikópusztai természeti értékek és a fertőrákosi kőfejtő geológiai értékei is. A kiállítás interaktív lesz, a legmodernebb eszközökkel mutatják be a világörökségi értékeket.
A fertőhomoki Tájházban megújítják a kiállítást, ami a horvát nemzetiségi kultúrát mutatja be. A Sarródi Tájházban pedig egy régi típusú, de új építésű pajtát állítanak fel, amely egyfajta családbarát közösségi tér lesz, és foglalkozásoknak ad majd otthont. A hegykői Mariska néni házában kerékpáros turisztikai központot alakítanak ki, a fertőbozi Gloriett kilátót pedig már felújították. A több hektáron az út mentén elterülő, természetileg is védett hidegségi Papkertet rendbe teszik, sétautakat alakítanak ki, és felújítják az ott fakadó 14 forrás környezetét. Ez a terület egyfajta elvonulási, meditációs jellegű park lesz
Becslések szerint a térségbe évente mintegy százezer látogató érkezik. A fejlesztéssel egy olyan turisztikai terméket alakítanak ki, amely hozzájárul a Fertő tó körüli kínálat mennyiségi és minőségi emelkedéséhez, illetve a világörökségi címmel érintett osztrák településekkel való együttműködés erősítéséhez.
A „Modern városok” program részeként fejlesztik a Fertő-tavi víztelepet is. Ahol egyebek mellett új standrészt, külső medencét, vitorlás központot és kikötőt, sportpályákat, sétaútvonalat és egy száz szobás szállodát építenek. A program része továbbá Sopron belvárosának felújítása, létrehoznak egy múzeum negyedet is.
A tervben szerepel még a fertődi és nagycenki kastélyok fejlesztése. A fejlesztések legnagyobb mozgatórugója az M85-ös út, amellyel a térség is egyfajta nemzetközi fogadóterületté tud válni.